belka gorna
Poniedziałek,   10 Lutego 2014 Zagłębie talentów w Zagłębiu Miedziowym W Polsce jest wiele utalentowanych zawodników na miarę mistrzów olimpijskich i świata. Wielu z nich nawet nie zdaje sobie jednak sprawy ze swojego potencjału. W Obiszowie powstał program, który talenty nie tylko pomaga odkryć, ale też właściwie poprowadzić. Poprowadzić do medali.

Teren Zagłębia Miedziowego jest znany nie tylko z wysokiego wydobycia miedzi. Są tam także bardzo dobre warunki do wydobywania kolarskich diamentów. W zeszłym roku utworzono tam 10 szkółek kolarskich, w których trenują potencjalni mistrzowie. Ogólna koncepcja projektu polega na tym, by jazda na dwóch kółkach stała się sportem powszechnym, organizowanym przy szkołach, w ramach zajęć pozalekcyjnych. Sport zawodowy wyrasta ze sportu powszechnego, więc im więcej młodych adeptów sportu, tym większa szansa, że spośród nich wyrośnie medalista olimpijski. – Początek tego projektu miał miejsce 5 lat temu, gdy jako MTB Obiszów zaczęliśmy organizować wyścigi MTB, potem szosowy Memoriał Grundmanna i Wizowskiego, a następnie wyścigi dla dzieci. Chcieliśmy, by kolarstwo zagościło u nas w gminie na stałe, a nie tylko w czasie dużych imprez. Wtedy postanowiliśmy zrobić coś dla dzieci. Powołano ligę kolarską, a z niej narodził się pomysł na szkółki – opowiada Artur Chodor, prezes Stowarzyszenia MTB Obiszów.

W lidze, składającej się z 10 imprez, wzięli udział uczniowie z 10 szkół podstawowych i gimnazjum z gminy Głogów, Grębocice i Jerzmanowa – łącznie 200 dzieci. Organizatorzy zapewnili transport rowerów i zawodników na miejsce wyścigów, ubezpieczenie, catering oraz wsparcie mechanika (dzieci startowały na własnych rowerach, które często były w nienajlepszym stanie technicznym). Po zakończeniu ligi, w każdej z 10 drużyn szkolnych, stworzono szkółkę kolarską. Przed naborem odbyły się spotkania promocyjne, w których uczestniczyli m.in. byli i obecni kolarze Piotr Wadecki, Paweł Czopek i Tomasz Kiendyś. Dzieciaki były zachwycone pomysłem i liczba chętnych przekroczyła oczekiwania organizatorów. Zgłosiło się średnio 5 osób na 1 miejsce w szkółce. – Chodzi o to, by dać dzieciakom alternatywę. Nie trzeba koniecznie grać w piłkę nożną, czy koszykówkę, jak to zwykle bywa w większości szkół, gdzie rzuca się piłkę na boisko i pozwala grać. Warto zapoznać ich z rowerem, bo z doświadczenia wiem, że uczniowie bardzo szybko „łapią rowerowego bakcyla”. Podoba im się ten sport i związana z nim adrenalina – wyjaśnia Artur Chodor.

Najważniejsi są ludzie
Wszystkie szkoły biorące udział w lidze wyłoniły swoje 8-osobowe reprezentacje, które zostały przez MTB Obiszów zaopatrzone w rowery, stroje i kaski. W treningach ogólnorozwojowych z elementami kolarstwa, które odbywają się dwa razy w tygodniu, mogą natomiast brać udział wszyscy chętni. Łącznie w ubiegłym roku trenowało ok. 270 uczniów, od 10 roku życia, do końca gimnazjum. Ci najlepsi mają dodatkowe dwa treningi. Im też wyrabiane są licencje i ścigają się pod okiem trenera kadry wojewódzkiej. Bardzo ważnym punktem przygotowań są starty w lidze wojewódzkiej, składającej się z 5 imprez w okresie wiosna-lato i 5 imprez w okresie lato-jesień. Na początku sezonu organizowane są także treningi i zawody na trenażerach. – Nie tylko wyniki w wyścigach są wyznacznikiem tego, jaki kto ma potencjał. Wszyscy uczniowie ze szkół objętych programem przechodzą tzw. międzynarodowe testy sprawności fizycznej, które pokazują ogólny stan sprawności fizycznej dzieci. Ci, którzy mają najlepsze rezultaty dodatkowo przechodzą, za zgodą rodziców, bardziej specjalistyczne testy na trenażerach – tłumaczy Artur Chodor.

Z młodymi zawodnikami ćwiczy nauczyciel WF – Znalezienie odpowiedniej osoby, to najważniejszy element tego programu. Najczęściej jest to nauczyciel wychowania fizycznego, który potrafi „zarazić” swoich podopiecznych aktywnością fizyczną i rowerem. Jeśli uda nam się taką osobę znaleźć, wtedy wysyłamy go na kurs instruktora kolarstwa, by miał właściwą wiedzę na temat dyscypliny. Jeśli nie ma kogoś takiego w danej szkole, wtedy sami staramy się tam taką osobę sprowadzić. Wiadomo, że dla osoby spoza kolarstwa, trudno poznać wszystkie szczegóły związane z tym sportem w tak krótkim czasie, dlatego nad pracą 10 opiekunów czuwa doświadczony trener koordynator, który zajmuje się rozpisaniem planu treningowego dla kadry szkoły, zadań indywidualnych oraz kontrolą wyników – dodaje organizator projektu. W sezonie 2013 taką rolę pełnił Bolesław Bałd, z klubu TC Chrobry Głogów.

Z wielkim rozmachem
Projekt jest finansowany przy wsparciu partnerów samorządowych (gminy Grębocice, Jerzmanowa, Głogów, powiat polkowicki i głogowski oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego), partnerów tytularnych (Bank BGŻ, CCC, KGHM Polska Miedź) oraz projektów unijnych i ministerialnych, funduszów celowych (np. inicjatywa LIDER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Rozmach tego przedsięwzięcia sprawia, że nad całością musi pracować cały sztab ludzi. Poza Arturem Chodorem są to specjalista ds. organizacyjnych, grafik, fotograf, serwisant teamowy, księgowi oraz 6-osobowa sekcja logistyczna. Patronem honorowym jest m.in. prezes PZKol, Wacław Skarul. W tym sezonie projekt rozwinie się jeszcze bardziej i zamiast 10 szkółek, działać będzie ich 20. Pracy będzie zatem znacznie więcej. Także sama liga ma wykroczyć poza województwo Dolnośląskie i stać się ligą międzywojewódzką. W planach jest również wydłużenie szkolenia do wieku juniora i otwarcie klasy kolarskiej w szkole ponadgimnazjalnej. Wszystko po to, by program obejmował jak największą liczbę zawodników.

Pierwsze sukcesy
O skuteczności projektu świadczy nie tylko ogromna liczba chętnych, ale także wyniki. Pomimo tego, że funkcjonuje on dopiero jeden pełen sezon, MTB Obiszów już teraz może się pochwalić poważnymi sukcesami. Zawodnicy szkółek wywalczyli dwa srebrne medale w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz triumf w mistrzostwach Dolnego Śląska. Na razie są to sukcesu w kolarstwie górskim, ale na tym szkółki nie chcą poprzestać. Wprowadzana jest też specjalizacja szosa-tor i szosa-MTB.

Nic tylko kopiować pomysł na inne regiony.
Źródło:  "pzkol.pl"      
drukuj wyślij
belka dolna
Polski Związek Kolarski

ul. Andrzeja 1; 05-800 Pruszków
tel.: +48 (22) 738-83-80/81, fax: +48 (22) 738-83-90
szkolenie: (22) 738-83-84/88/89; księgowość: (22) 738-83-86
e-mail: biuro@pzkol.pl

design by: Serwis sportowy s24.pl